Достапни линкови

logo-print

Собраниска кавга за слободата на медиумите


Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за состојбата со медиумите, што на предлог на опозицијата почна во петокот.
За дискусија беа пријавени уште дваесетина пратеници. Во текот на дебатата, опозицијата обвини за уништување на професионалното новинарство и затворање на критички настроените медиумски куќи. Пратениците од парламентарното мнозинство одговорија дека целта на опозицијата е да создаде впечаток дека во Македонија нема слобода на медиумите.
XS
SM
MD
LG