Достапни линкови

logo-print

Започнува судењето на екс францускиот претседател Ширак


Поранешниот француски претседател Жак Ширак

Поранешниот француски претседател Жак Ширак

Судењето на поранешниот француски претседател Жак Ширак ќе започне денеска во Париз. Ширак кој беше претседател од 1995 година до 2007 е обвинет за корупција, односно злоупотреба на јавните фондови и за нарушување на довербата со формирањето на лажни работни места наводно со цел да се финансира Конзервативната партија на Ширак, кога тој бил градоначалник на Париз.
Ако биде осуден Ширак се соочува со казна затвор од 10 години и парична казна од 150 илјади евра.
XS
SM
MD
LG