Достапни линкови

logo-print

Германската коалиција поразена во родниот крај на Меркел


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел

Коалицијата на германската канцеларка Ангела Меркел претрпе пораз на изборите во нејзиниот роден крај во Мекленбург во западна Померанија. Централно десничарската коалција на Христијански демократи на Меркел заедно со Слободните демократи добија само 26 проценти од гласовите за влез во Парламентот.
Централно левичарските социјал демократи, која е водечката опозициона партија во коалицијата на Меркел освои речиси 36 насто од гласовите. Опозициската зелена партија пак 8 насто и за прв пат ќе биде присутна во сите 16 регионални Парламенти во земјата.
XS
SM
MD
LG