Достапни линкови

logo-print

Доматите врз автомобилот на Тахири однесoa 35 луѓе во притвор


 Вицепремиерката Едита Тахири

Вицепремиерката Едита Тахири

Косовската полиција уапси 35 активисти на движењето „Самоопределување“ бидејќи со домати фрлале по возилото на шефот на преговарачкиот тим на Приштина, Едита Тахири по нејзиното враќање од Брисел. Меѓу уапсените се и две пратенички на ова движење во косовскиот Парламент, Аљбана Фетоши и Аљбуљена Хаџиу. Активистите го блокирале патот кој води од аеродромот до Приштина каде го пречекале нејзниниот автомобил и фрлајќи со со скапани домати, „симболично го прикажале резултатот од договорот во Брисел“. Косовската влада денеска остро го осуди настанот. Во соопштението е енаведено дека станува збор за вандалски чин и манифестирање на хулиганство поради политичка корист. „Самоопределување“, пак, соопшти дека нивни активисти се „брутално уапсени“.
XS
SM
MD
LG