Достапни линкови

logo-print

Во Македонија се одбележува Европски ден на еврејската култура


Отворање на Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија

Отворање на Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија

Вечерва во Скопје на платото пред Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите ќе се одбележи шестиот Европски ден на еврејската култура. Манифестацијата се одржува во 27 земји во Европа, секоја година во првата недела на септември. Тема на годинашното издание е „Со погледи во иднината - историското и модерното“.Европскиот ден ќе биде одбележан со концерт на хорот на Еврејската заедница во Република Македонија „Моис Хасон“ и со изложба „Животот на битолските Евреи“.
XS
SM
MD
LG