Достапни линкови

Почина кубанскиот министер за одбрана


Поранешниот претседател на Куба Фидел Кастро

Поранешниот претседател на Куба Фидел Кастро

Куба соопшти дека вчера министерот за одбрана Хулио Касас починал на 75-годишна возраст од срцев удар.Во Хавана понеделник е прогласен за ден на жалост поради смртта на Касас кој е еден од учесниците во револуцијата со која е соборена диктатурата на Батиста во 1959 година. Се уште не е објавена информацијата, кој ќе го наследи функционерското столче. Кубанските медиуми јавуваат дека со смртта на Касас е отвара прашањето за старото раководство на Куба во кое дел од фукционерите заедно со претседателот Кастро се на 80 годишна возраст.
XS
SM
MD
LG