Достапни линкови

logo-print

Турција со предизвик за Израел во Хаг


Ахмет Давитоглу

Ахмет Давитоглу

Турција се подготвува да го предизвика Израел на Меѓународниот суд за правда. Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давитоглу во интервју за државната турска телевизија изјави дека Анкара не ја признава израелската блокада на Појасот Газа и дека и ќе почне судска постапка за проверка на легалноста на тој потег во Хаг следата недела. Неговите коментари следуваат по обидот на генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун да ги подобри односите на поранешните сојузници Израел и Турција со цел подобрување на процесот на Блискиот Исток. Во петокот Турција протера израелска делегација од Анкара.
XS
SM
MD
LG