Достапни линкови

logo-print

Ракетен одбранбен радар на НАТО во Турција


Турција соопшти дека постигнала договор на нејзина територија да биде разместен радар како дел од системот за ракетна одбрана на НАТО. Турското министерство за надворешни работи прецизира дека турскиот придонес ќе го зацврсти одбранбениот капацитет на НАТО, како и националниот одбранбен систем на Турција. Во соопштението не се наведува кога или каде радарот би бил стациониран.
XS
SM
MD
LG