Достапни линкови

logo-print

Двете страни виновни за инцидентот со помошта за Газа


Истрагата на Обединетите нации покажа дека израелскиот напад врз флотилата бродови со турска помош за палестинците во Газа бил законски, но оти притоа израелските сили употребиле прекумерно насилство. Осуммина турци и еден американец со турско потекло загинаа во инцидентот што се случи во мај минатата година во меѓународните води на Медитеранот. Во извештајот се додава дека луѓето од флотилата дејствувале непромислено со тоа што насилно се обиделе да ја минат израелската поморска блокада на Појасот Газа. Инцидентот ги наруши односите меѓу Израел и Турција.
XS
SM
MD
LG