Достапни линкови

logo-print

Регионален самит на шефови на држави на Југоисточна Европа


Ѓорѓе Иванов

Ѓорѓе Иванов

Денеска почнува деветтиот Регионален самит на шефови на држави на Југоисточна Европа, кој годинава го организира Република Србија во соработка со УНЕСКО. На настанот ќе присуствува и македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов. „Современата уметност и помирувањето во Југоисточна Европа“ е тема на самитот, кој ќе се одржи во археолошкиот локалитет Виминациум кај Костолац, 100 километри југоисточно од Белград. Домаќин на собирот е српскиот претседател Борис Тадиќ, со кого Иванов се очекува да има билатерална средба. Поканети да учествуваат се претседателите на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Грција, Молдавија, Црна Гора, Словенија и Турција, како и генералниот директор на УНЕСКО Ирина Бокова.
XS
SM
MD
LG