Достапни линкови

logo-print

Одмрзнати милиони долари либијски капитал


од состанокот во Париз

од состанокот во Париз

Светските лидери во Париз се согласија за одмрзнување на милијарди долари либијски капитал со цел да му се помогне на опозицискиот Либијски национален транзициски совет да ги рестартира клучните граѓански сервиси и да започне со обновата по шестмесечната војна, со која заврши 42 годишното диктаторство на Мумамар Гадафи. Соборениот лидер, кој се уште е во бегство, објави аудио порака во која повикува на „герила војна” против силите на НАТО кои придонесоа кон поткопувањето на неговиот режим.
XS
SM
MD
LG