Достапни линкови

logo-print

Лукашенко амнестирал четворица приврзаници на опозицијата


Александар Лукашенко

Александар Лукашенко

Канцеларијата на белорускиот претседател Александар Лукашенко соопшти дека шефот на државата амнестирал четворица опозициски активисти кои беа осудени на казна затвор поради учество во декемвриските протести против реизборот на Лукашенко. Портпарол на претседателот изјави дека четворицата амнестирани изразиле жалење за своите постапки и „ја осознале вината и незаконската природа на нивните постапки”. Објавата од белоруските власти следи по соопштението од Бугарија во кое се вели дека Лукашенко е подготвен да ги ослободи сите политички затвореници, што е дел од напорите за подобрување на белоруските врски со Европската унија.
XS
SM
MD
LG