Достапни линкови

logo-print

Македонија ќе учи од Бугарија


Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија Никола Попоски и Николај Младенов денеска во Софија го потпишаа меморандумот за соработка за евроатлантските интеграции, со кој се предвидува земјава да учи од бугарските искуства како да ги зајакне административните капацитети, иако Софија е силно критикувана од Брисел токму за недоволно ниво на административните капацитети. Претходно, Попоски кој е во официјална посета на Бугарија, се сретна и со претседателот на народното собрание Цецка Цачева.
XS
SM
MD
LG