Достапни линкови

logo-print

Протести во Бахреин


Антивладини протести во Бахреин

Антивладини протести во Бахреин

Демонстранти се судриле денеска со безбедносните сили во Бахреин, при што полицијата фрлила созлавец за да ги растури протестите. На протестите во Манами учествуваат илјадници луѓе кои бараат промена на власта. Мнозинтвото од населениот во Бахреин го сочинуваат Шиити, додека на власт е кралот Хамад бин Иса ал Калиф кој е редовите на Сунитите. Претходно слични протести се одржаа годинава во февруари.
XS
SM
MD
LG