Достапни линкови

logo-print

Азербејџан кандидат за домаќин на Олимписките Игри 2020-та


Азејберџанскиот национален олимписки комитет денеска соопшти дека планира да се пријави за да биде домаќин на Олимписките игри во 2020 година. Потпаролот на Комитетот Лонул Нулулејева изјави дека искуството од минатата кандидатура за олимпските игри во 2016-та година само ќе им помогне да се подготват подобро за новиот предизвик. Баку заедно со Истамбул, Мадрид, Катар, Рим и Токио се новите кандидати за домаќини на Олимпските игри во 2020 година. Меѓународниот олимпсики комитет во петок ќе ги објави официјалните листи со кандидатите за домаќини.
XS
SM
MD
LG