Достапни линкови

logo-print

Поранешен агент на КГБ стана гувернер во Русија


Во рускиот втор по големина град Сент Петерсбург за нов гувернер е избран поренешен КГБ агент. Кандидатурата на Георги Полталенко беше подржана од локалнста власт со 37 гласови „ за“ и 5 воздржани. Тој е е долгогодишен член на владечката партија Обединети за Русија на премиерот Владимир Путин. Тој ќе ја замени Валентина МАтвиченко која ја напушти функцијата за да замени во Горниот Дом на Парламентоѕ во Русија.
XS
SM
MD
LG