Достапни линкови

logo-print

Рации во Сирија во потрага по демонстранти


Активисти за човекови права тврдат дека сириските безбедносни сили во потрага по демонстранти извршиле рации во куќите во централниот дел на Сирија и уапсиле неколкумина. Трупите со поддршка на тенкови навлегле во градовите Хама и Хомс. Рациите следуваат по вчерашните крвави протести при што загинале најмалку 7 луѓе додека излјадници демостранти пред џамиите и покрај гробиштата за време на муслиманскиот празник Рамазан Бајрдам кога се молат за починатите. Обединетите Нации соопштија дека повеќе од 2200 луѓе загинале во петмесечните жестоки протести против режимот на Башар Ал Асад.
XS
SM
MD
LG