Достапни линкови

logo-print

Либијците почнаа со прослави за падот на Гадафи


Илјадници Либијци се собраа денеска на плоштадот во Триполи да го одбележат вториот ден од празникот Рамазан Бајрам радувајќи се на падот на режимот на Моамер Гадафи, јавуваат новинските агенции. Либиските бунтовници тврдат дека го имаат под контрола поголемиот дел од земјата и дека на поддржувачите на Гадафи им дале рок од неколку дена да се предаат или ќе бидат мета на нивните напади во родното место на Гадафи, Сирте. Локацијата на Гадафи се уште не е позната, а неговото семејство побегна во Алжир. Потпаролот на НАТО Роланд Лавоие денеска изјави дека воздушните напади на алијансата сега се фокусирани на долж коридорот меѓу градовите Сирте и Бани Валид, јужно од Триполи.
XS
SM
MD
LG