Достапни линкови

logo-print

СБ на ОН отфрли соопштение за Косово поднесено од Русија


Виталиј Чуркин

Виталиј Чуркин

Советот за безбедност на ОН на седницата за Косово не го усвои претседателското соопштение поднесено од Русија. Рускиот амбасадор во Светската организација Виталиј Чуркин изјави дека целта на ова соопштение била да се испрати јасна и недвосмислена порака за потребата од воздржување од еднострани и насилни акции, како и дека постојните несогласувања треба да бидат решени со дијалог. Тој изрази жалење што текстот бил блокиран поради опструкцијата на пет земји во Советот.
На седницата е поднесен редовниот извештај за состојбата на Косово, а на членовите на Советот за безбедност им се обратија министрите за надворешни работи на Србија и на Косово Вук Јеремиќ и Енвер Хоџај.
XS
SM
MD
LG