Достапни линкови

logo-print

Прифатено барањето на Лондон за одмрзнување на либиски средства


Комитетот за санкции на Советот за безбедност на ОН го прифати барањето на Лондон за одмрзнување на либиските средства во износ од 1,6 милијарди долари за да се овозможи хуманитарна помош за Триполи. Комитетот го даде одобрението по согласноста на Кина, која досега се противеше на тоа. Претходно и Германија бараше одмрзнување на милијарда евра либиски средства, а Франција бараше да бидат одмрзнати пет милијарди евра за хуманитарна помош на Либија.
Во согласност со санкциите на ОН против режимот на Моамер Гадафи, земјите членки на ЕУ и САД од почетокот на годинава ги замрзнаа либиските пари во износ од повеќе милијарди евра.
XS
SM
MD
LG