Достапни линкови

logo-print

Дебата за извештајот за Косово во Советот за безбедност на ОН


Вршителот на должноста шеф на мисијата на УНМИК Фарид Зарид во својот говор пред Совветот за безбедност на Обединетите Нации изјави дека последните случувања во Косово покажуваат оти Белград и Приштина со својата реторика „испраќаат пораки на доминациај и поделба“ што дополнително ја зголемува недовербата меѓу населениото во Косово. Тој додаде дека причините за инцидентот само покажуваат оти во таа областа се уште има нерешни прашања. Од друга страна пак српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ го повика Советот да испрати јасна порака дека едностраните акти на Косово се целосно неприфатливи. Toj додаде дека ситуацијата во регионот е помалку безбедна што е директна последница на едностраните чекори на Приштина, и Kосово треба да се врати на статус кво. Jеремиќ ги демантираше наводите дека дијалогот меѓу Белград и Приштина , што беше закажан за 20 јули беше одложен од страна на Србија.
XS
SM
MD
LG