Достапни линкови

logo-print

Извештајот за Косово на дневен ред во ОН


Безбедносниот совет на Обединетоте Нации денеска во Њујорк ќе го разгледува извештајот за состојбата во Косово.Извештајот следува по напнатата ситуација во северот на Косово кога Приштина донесе одлука да замени дел од граничари со српска националност со етнички албанци службеници. Српското население рагираше бурно при што еден албански полицаец загина по судирите кои следуваа. Русија поготви нацрт документ што ќе го презентира пред Советот во кој бара да се осуди употребата на сила .
XS
SM
MD
LG