Достапни линкови

logo-print

Белорусија се соочува со девалвација на валутата


Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска ги соопшти неговите планови за девaлвација на домашната валута по втор пат годинава откако државата не успеа да се справи со буџетскиот дефицит. Лукашенко изјави дека девалвацијата ќе настапи во средината на наредниот месец, и дека курсот на менување на валутата ќе биде определен според побарувачката. Претходно белоруската влада во мај годинава ја намали вредоста на валутата за 36 проценти во пресрет на налошата економска криза шти ја зафати земјата по Советската ера.
XS
SM
MD
LG