Достапни линкови

logo-print

Продолжуваат протестите во Сирија


Во Сирија на првиот ден на празникот Рамазан Бајрам со кој завршува месецот на муслиманските пости имало протести. Активисти за човекови права јавуваат дека безбедносните сили отвориле оган за да ги растераат демонстрантите. Притоа, според некои наводи, имало неколкумина загинати. Обединетите нации соопштија дека околу 2 илјади и 200 луѓе биле убиени од почетокот на протестите против режимот на претседателот Башар ал Асад во март годинава.
XS
SM
MD
LG