Достапни линкови

logo-print

Меркел во посета на Словенија


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе допатува во повеќедневна работна посета на Словенија, каде што со премиерот Борут Пахор ќе разговара за решавање на должниката криза во еврозоната, како и за ситуацијата на Западен Балкан. Меркел во минатата недела престојуваше во Загреб и Белград, а Пахор беше во кратка посета на Белград каде што разговараше со претседателот на Србија Борис Тадиќ. Се очекува за време на посетата на Меркел на Љубљана да биде потпишан и протокол за продлабочување на соработката меѓу Словенија и Германија.
XS
SM
MD
LG