Достапни линкови

logo-print

Сириските власти ги задушуваат протестите, 5 луѓе загинале


Сириските активисти соопштија дека безбедносните сили денеска задушиле неколку антивладини протести во градовите низ Сирија. Хјуман рајтс воч соопштија дека најголемата акција била спроведена во северниот дел на земјата каде што најмалку 5 луѓе загинале а над 60 се ранети. Во меѓувреме новинаксите агенции јавуваат дека тенкови и оклопни возила го опколиле Растан каде што досега се водеа жестоки протести против режимот на Башар Ал Асад.
XS
SM
MD
LG