Достапни линкови

logo-print

Трише повика на брза акција за спас на Грција


Жан Клод Трише

Жан Клод Трише

Претседателот на Европската Централна Банка Жан Клод Трише денеска повика на брза акција за спас на Грција. Тој во своето денешно обраќање во Европскиот Парламент изјави дека европските влади треба да побрзаат со спроведувањето на договорот од 21 јули кој ќе и донесе втора рата од фондот за спас. Тој додаде дека економскиот раст во еврозоната е забавен, поради тезиите на финасиските пазари и незвесноста која и понатаму останува на високо ниво. Во првиот квартал годинава економскиот раст во еврозоната изнесува 0,8 проценти, додека во вториот тој е намален на 0,2 отсто.
XS
SM
MD
LG