Достапни линкови

logo-print

Турција со протесна нота за Франција


Турција денеска испратила дипломатска нота до министерствата за надворешни и за внатрешни работи на Франција во која бара Париз да обезбеди подобра заштита на турските претставници и да не пројавуваат трпеливост кон Курдската работничка партија. Амбасадата на Турција во Париз испратила нота до двете министерства по демонстрации на партијата во Париз во минатата недела. Француски суд се очекува на 2 ноември да донесе пресуда за 18 членови на терористичката организација. Генералштабот на турската армија соопшти дека во шестдневните воздушни операции загинале над 100 курдски бунтовници во северен Ирак.
XS
SM
MD
LG