Достапни линкови

logo-print

Британска банка се откажа од соработката со Белорусија


Една од поголемите британски банки „Ројал Банк од Шкотска“соопшти дека нема повеќе да соработува со белоруската влада по критиките на групите за човекови права. Банката беше критикува поради за нејзината улога во продавањето на акции во вредост од 800 милиони долари на белоруската влада. ЕУ и САД воведоа санкции против претседателот Алекасадар Лукашенко како одговор на задушувањето на проетстеите кои минатата година се одржаа поради неговиот реизбор.
XS
SM
MD
LG