Достапни линкови

logo-print

Закажани парламентарните избори во Русија


Плакат од минатата изборна кампања

Плакат од минатата изборна кампања

Рускиот претседател Дмитри Медведев денеска го потпиша декретот за одржување на избори во Долниот Дом на Парламентот на на 4 декември. Во Русија се регистрирани вкупно 7 политички партии. Се очекува сите да учествуваат во престојните избори.Партијата Обединета Русија предводена од премиерот Владимир Путин се очекува да го задржи мнозинтвото руската Дума. Парламентраните избори ќе се одржат три месеци пред претседателските чии што датум се уште не е дефиниран.
XS
SM
MD
LG