Достапни линкови

logo-print

Доктор Араш Алаеи ослободен од затвор во Иран


Браќата Алаеи се основачи на програмата за прененција на Сида во Иран

Браќата Алаеи се основачи на програмата за прененција на Сида во Иран

Иранскиот лекар познат по неговите напори да им помогне на зависниците од дрога инфицирани од ХИВ вирусот е ослободен од затворот во Техеран каде мина три години обвинет за заговор против режимот.
Араш Алаеи е еден од 100 те ирански политички затвореници помилувани од властите минатата недела, изјави неговиот брат Камиар Алаеи кој се наоѓа во САД и кој беше ослободен пред една година. Двајцата браќа во Јуни ја добија наградата за Глобално здравство и човекови права.
XS
SM
MD
LG