Достапни линкови

logo-print

Меркел во посета на Словенија


Германската канцеларка Ангела Меркел во вторник ќе допатува во неколкучасовна посета на Словенија. Според најавите таа на средбатa со премиерот Борут Пахор ќе разговара за решавањето на должничките проблеми во еврозоната, тесната соработка на членките од еврогрупата и продлабочување на билатерните односи кои треба да заврши со потпишување на декларација. Словенечкиот премиер го поддржува германско-францускиот план за решавање на должничката криза.
XS
SM
MD
LG