Достапни линкови

logo-print

ОН утре ќе го разгледуваат новиот извештај за Косово


Бан Ки Мун

Бан Ки Мун

Советот за безбедност на Обединетите Нации утре на редовна седница ќе го разгледува новиот тримесечен извештај за Косово. Министерот за надворешни работи Вук Јеремиќ најави дека на утрешниот состанок ќе бара да се осуди, како што вели, едностраната употреба на сили во северниот дел на Косово. Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун побара од двете страни да се воздржат од потези кои може да го загрозат напредокот во дијалогот меѓу Белград и Приштина.
XS
SM
MD
LG