Достапни линкови

logo-print

Хуманитарната криза во Либија се проширува


Мртви тела пронајдени ви близина на болница во Триполи

Мртви тела пронајдени ви близина на болница во Триполи

Хуманитарна криза во Либија ги зафати градовите каде што се водеа поголемите битки изминативе месеци меѓу лојалните сили на Моамер Гадафи и бунтовниците. Новинските агенции јавуваат дека жителите немаат лекови, гориво, храна, вода и струја, а во некои делови на градовите се гледаат и купишта ѓубре несобрано со месеци. Фоторепортерите во такви купишта наишле на остатоци од 50 мртви тела. Бунтовниците соопштија дека се уште се подготвуваат за напад на родниот град на Гадафи кој е на 450 километри од Триполи. Се уште е непозната локацијата на Гадафи.
XS
SM
MD
LG