Достапни линкови

logo-print

Иванов се сретна со директорката на УНЕСКО


Македонскиот претседател Ѓорге Иванов вчера во Охрид се сретна со Генерален директор на Организацијата за образование, наука и култура на Обединетите нации – УНЕСКО, Ирина Бокова. Во соопштението од кабинетот е наведено дека Иванов на претстојниот Самит во Белград ќе ја официјализира кандидатурата на Република Македонија, во соработка со УНЕСКО, да биде домаќин на десетгодишнината од овој тип на состаноци во 2013 година. Во продолжение на соопштениети се вели дека двајцата соговорници се согласиле дека Македонија и УНЕСКО, и понатаму ќе соработуваат преку реализација на заеднички проекти и иницијативи.
XS
SM
MD
LG