Достапни линкови

logo-print

Мушараф ќе остане без својот имот во Пакистан


Первез Мушараф

Первез Мушараф

Пакистанскиот суд нареди да се конфискува имотот на поранешниот претседател Первез Мушараф. Јавниот обвинител соопшти дека судот покрај конфискацијата наредил и да се замрзнат банкарските сметки на Мушараф во Пакистан. По Мушараф е отворена потерница поради сомнение дека е поврзан со атентатот на поранешната премиерка Беназир Буто. Обвинителите побараа да се покрене постапка против него поради неговиот неуспех да го обезбеди диволно местото каде што е извршен атентатот. Се уште не позната вредноста на средстваѕта кои ги поседува Мушараф во Пакистан, но познато е дека поседува неколку имоти во земјата.
XS
SM
MD
LG