Достапни линкови

logo-print

Меркел сака да го види Гадафи во Суд


Германската канцеларка Ангела Меркел сака да го види либискиот лидер Моамер Гадафи во Суд, иако тој никогаш не им дал шанса на неговите опоненти да се бранат пред суд. Таа ова го изјави за германскиот весник Билд ам зонтаг. Меѓународниот кривичен суд го обвини Гадафи за злосторства против човештвото и во јуни издаде налог за негово апсење. Обвинение е покренато и против неговиот син Саиф ал Ислам и либискиот шеф на разузнавачките служби Абдула ал Сенуси.
XS
SM
MD
LG