Достапни линкови

logo-print

Војници во Нигерија патролираат по вчерашниот напад


Нигерија презеде силни безбедносни мерки по вчерашниот бомбaшки напад врз седиштетото на Обединетите Нации во главниот град Абуџа , напад при што загинаа над 18 луѓе. Вооружени војници патролираат низ улиците на Абуџа и неколку патишта се блокирани од десетици автомобили кои се претресуваат под сомнение за тероризам. Обединетите Нации го оценија нападот како „грозоморен чин“ и смеетаат дека нападот претствува навреда за луѓето кои својот живоит го посевтуваат на хуманитарни цели затоа што во седиштето кое беше мета на напаѓачите биле сместени стотина луѓе кои работат во куманитарни организации.
XS
SM
MD
LG