Достапни линкови

logo-print

Турција демантира дека убила цивили во северниот дел на Ирак


Турција демантира дека убила цивили за време на бомбардирањето на курдските позиции во северниот дел на Ирак. Турскиот Генералштаб соопшти дека спровел истрага дали при бомбардирањето загинале цивили и заклучокот е дека нема цивилни жртви. Во средата на турскиот амбасадор во Багдад му беше врачен официјален протест и барање за итен прекин на нападите врз невини граѓани. Според турската армија во нападите во северниот дел на Ирак загинале повеќе од сто курдски бунтовници.
XS
SM
MD
LG