Достапни линкови

logo-print

Директорката на УНЕСКО во посета на Македонија


Ирина Бокова

Ирина Бокова

Генералниот директор на УНЕСКО Ирина Бокова ќе престојува во дводневна посета на Македонија по повод златниот јубилеј на реномираната поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“. Министертвото за култура соопшти дека Бокова денеска ќе се сретне со со министерката Елизабета Канческа-Милевска а утре во рамките на „Струшките вечери на поезијата“ ќе има и свое обраќање на меѓународниот митинг на поезијата „Мостови“, а воедно ќе ја врачи и наградата на УНЕСКО за најдобар млад поет.
XS
SM
MD
LG