Достапни линкови

logo-print

Нападнат турски воен конвој


Турски воен конвој бил нападнат во јужна Турција, при што неколку лица биле повредени, јави Си Ен Ен Турк. Според истиот извор, курдски милитанти детонирале експлозив во момент кога поминувал конвојот. Во последниов месец, курдските бунтовници во зачестени напади убиле над 40 турски војници. Во знак на одмазда, турските сили извршија серија воздушни напади врз позициите на курдите во северен Ирак.
XS
SM
MD
LG