Достапни линкови

logo-print

Во Истанбул состанок на либијските бунтовници со Контакт групата


Претставници на либијските бунтовници се состануваат денеска во Истанбул со нивните меѓународни подржувачи на расправа за актуелниот развој на ситуацијата во Либија. Предвидено е Махмуд Џибрил, лидерот на Националниот Транзиционен Совет да се состане со така-наречената контакт група. На состанокот, со кој претседава, турскиот шеф на дипломатијата Ахмет Давутоглу, ќе стане збор и за замрзнатите либијски сметки во странство. Националниот Транзиционен Совет бара итно одмрзнување на сметките бидејки биле потребни најмалку 5 милијарди долари за исплата на плати на вработените во виталните сервиси.
XS
SM
MD
LG