Достапни линкови

logo-print

ЕУ планира нафтено ембарго за Сирија


Европската Унија размислува да воведе ембарго за увоз на нафта од Сирија до крајот на следната недела за да го зголеми притисокот врз претседателот Башар ал Асад, јавува новинскта агенција Ројтерс. Земјите членки на унијата во петокот се согласија да разгледаат нови можности за санкции врз Сирија, поради петмесечното задушување на анти-владините протести во кои според активисти за човекови права загинале над 2 илјади луѓе. Нафтеното ембарго ќе биде голем чекор за ЕУ затоа што неколку земји членки може да претрпат загуби поради поврзаноста на нивните индустрии со увозот на нафта од Сирија.
XS
SM
MD
LG