Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун побара помирување во Либија


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун побарал од шефот на либиските бунтовници Мустафа Абдел Џалил да се ангажира за помирување во Либија, поради ризикот од репресалии спрема силите лојални на полковникот Моамер Гадафи. Бан истакнал дека е неопходно постигнување национално единство, помирување и процес кој ги обединува сите страни. Тој најави дека за утре или задутре ќе свика самит за ситуацијата во Либија на кој ќе присуствуваат и лидери на Африканската унија и на Арапската лига, како и од други регионални организации.
XS
SM
MD
LG