Достапни линкови

logo-print

Хрватската премиерка Косор во посета на Косово


Јадранка Косор

Јадранка Косор

Хрватската премиерка Јадранка Косор денеска ќе престојува во Приштина, каде што ќе се сретне со нејзиниот косовски колега Хашим Тачи и со претседателот на парламентот Јакуп Красниќи. Главна тема на разговорите ќе биде јакнењето на билатералните односи, особено во областа на економијата. Во текот на денот Косор ќе се сретне и со командантот на КФОР Ерхард Билер и со хрватските војници од составот на мировните сили во Косово, а подоцна ќе отпатува во Јањево, каде што живеат најмногу припадници на хрватското малцинство.
XS
SM
MD
LG