Достапни линкови

logo-print

Горан Хаџиќ вторпат ќе се појави пред Хашкиот трибунал


Горан Хаџиќ

Горан Хаџиќ

Поранешниот лидер на Србите во Хрватска Горан Хаџиќ денеска по втор пат ќе биде изведен пред Хашкиот трибунал за да се изјасни по 14 точки од обвинението кое го товари за злосторства врз несрпското население во источна Славонија, Барања и западен Срем во 1991- 92 година. Во првото појавување пред судот Хаџиќ го одложи изјаснувањето за еден месец, на што имал право според правилата на судот.
Во времето опфатено со обвинението Хаџиќ беше премиер на српската автономна област Славонија, Барања и западен Срем, а подоцна и претседател на самопрогласената Република Српска Краина.
XS
SM
MD
LG