Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција се обедини против режимот


Сириската опозиција на состанок во Истамбул

Сириската опозиција на состанок во Истамбул

Претставници на сириската опозиција соопштија денеска дека формирале Национален совет чија цел ќе биде борба против режимот во Дамаск. Опозицијата по четридневниот состанок што го одржа во Истамбул , одлучи да се обедини во борбата против сирискиот претседател Башар Ал Асад.Националниот совет ќе се состане за две недели, за да одлучи кои од нив ќе бидат дел од раководството и усвојат статут. Во Сирија веќе пет месеци траат протести против режимот , во кои според активитите за човекови права загинале над 2 илјади луѓе а над 10 демонстранти се уапсени.Асад неодамна излезе во јавноста со став дека нема да се откаже од власта твдејќи дека вооруени банди се виновни за немирите. Тој најави реформи и ги предупреди западните земји да не се мешаат.
XS
SM
MD
LG