Достапни линкови

logo-print

Пронајден убиецот на иранскиот нуклеарен физичар


Обвинетиот Махид Џамали Фаши

Обвинетиот Махид Џамали Фаши

Почна сускиот процес против Ирачанец за кој се верува дека е виновен за убиството на нуклеарниот физичар Масои Али Моахамади јави иранската државна новинска агенција.Минатата година универзитетскиот професор загина при експлозија на бомба пред неговиот дом. Претходно иранските власти ги обвинија израелските служби за разузнавање „Мосад“ за организација на убиството. Годинава во Иран се уапси неколку луѓе за кои властите веруваат дека се поврзани со убиствата на двајца нуклеарни научници.
XS
SM
MD
LG