Достапни линкови

logo-print

Случајот против Строс Кан отфрлен


Насловна страница на Њузвик

Насловна страница на Њузвик

Обвинителите во судскиот процес против поранешниот шеф на ММФ Доминик Строс Кан обвинет за сексуален напад, побараа од судијата да го отфрли случајот. Потегот на обвинителите следува по подигнувањето на прашањата за кредибилитетот на обвинувањата од жртвата која е имигрант од Гвинеа. Строс Кан ќе пристигне денеска во судот, во очекување судијата денеска официјално да го отфрли случаот. Обвинителите изјавија дека неконзитетноста на Нафисатоу Диало во нејзниното сведочење ќе им ги загрози шансите за го водат случајот до крај.
XS
SM
MD
LG