Достапни линкови

logo-print

ОН ќе спроведе истрага во Сирија


Говорот на сирискиот амбасадор на состанокот во Женева

Говорот на сирискиот амбасадор на состанокот во Женева

Советот за човекови права при Обединатите Нации денеска почна истрага за обвинувањата за насилство направено при задушување на антивладините протести во Сирија. На денешниот состанок во Женева, 33 земји членки од Советот гласаа за итно испраќање на независна комисија да го истражи кршењето на човековите права заштитени во последниве неколку недели во Сирија. Девет од 47-те земји членки во Советот беа воздржани на гласањето за резолуцијта која ја презентираа САД , ЕУ и Арабските земји. Кина и Русија беа против овие мерки, сметајќи дека се еднострани и исполитизирани. Сирискиот амбасадор ги нарече овие мерки неизбалансирани.
XS
SM
MD
LG